دکتر احمد عامری

دکتر احمد عامری                         

مدرک تحصیلی: دکترای بهداشت محیط

رتبه علمی:استاد

 

آقای دکتر احمد عامری یکی از اساتید فرهیخته مهندسی بهداشت محیط می باشند که در حال حاضر عضو گروه بهداشت محیط دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران هستند.

ایشان مدير مسئول  فصلنامه سلامت کار ايران مجله ای تخصصی متعلق به حوزه های بهداشت حرفه ای ، ايمنی صنعتی، ارگونومی، طب کار ،تهويه صنعتی، بهداشت محيط کار ،سم شناسی،مديريت بهداشت، ايمنی و محيط زيست( HSE)و ساير حوزه های مرتبط می باشد. اين مجله در پايگاههایScopus ,Ebsco , index Copernicus  ايندکس می باشد.که صاحب امتياز و ناشر آن دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران است.

ایشان همچنین عضو شورای مشورتی ماهنامه داخلی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی نیز می باشند.

متاسفانه زرومه کامل ایشان و مقالات و زندگی نامه  ایشان در سایت ها یافت نشد فقط متن مصاحبه آن با خبرگزاری ایسنا جهت مطالعه دوستداران ایشان قرار داده شده است:

دکتر احمد عامری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه برای از بین بردن تاثیرات منفی آلاینده‌های محیط کار باید آزمایش‌های دوره‌ای برای شاغلان و کارکنان انجام شود، گفت: در صورت کوتاهی در انجام این آزمایش‌ها، علائم کلینیکی بروز کرده و عواقب جبران ناپذیری را به همراه می‌آورد. بنابراین باید این آزمایش‌ها حداقل هر سه ماه یکبار انجام شود.

 وی ادامه داد: آلاینده‌ها در محیط‌های کاری مختلف متفاوتند؛ به طوری که ممکن است عاملی در یک محیط کار آلاینده محسوب شود اما در محیط دیگر آلاینده نباشد. به عنوان مثال مراکز هسته‌ای و پرتوها، ساختمان سازی‌ها، صنایع داروسازی و صنایع مواد غذایی آلاینده‌های متفاوت و مخصوص به خود را دارند.

 

وی تصریح کرد: مسئولان بهداشت جامعه با هماهنگی کارفرماها و کارخانجات، آزمایشاتی در هر ۳ یا ۶ ماه یکبار انجام می‌دهند که این آزمایش‌ها در رابطه با دستگاه گوارش، گوش، حلق، بینی و موارد دیگر متناسب با نوع کار انجام می‌شوند.

 عامری از “آلودگی‌های صوتی” به عنوان یکی از آلاینده‌های معروف یاد کرد گفت: وجود سر و صدای زیاد در کاخانجات سیلو، تولید آرد، پرسکاری، نساجی و اتومبیل‌سازی و …بر روی سلول‌های عصبی گوش اثر می‌گذارد و در نتیجه ممکن است فرد درصد زیادی از شنوایی خود را از دست بدهد؛ بطوری که ممکن است دیگر قابل جبران نباشد. سمعک نیز تنها عاملی کمک کننده است و نمی‌تواند مشکل را ریشه‌ای حل کند.

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب که در کارخانجات سنگ بری و تراشکاری سیلیکوز وجود دارد، بیان کرد: هرچند کارکنان تراشکاری از ماسک استفاده می‌کنند، اما ذرات ریز سیلیس وارد ریه می‌شوند و در سطح ریه می‌نشینند. نهایتاً این ذرات افزایش یافته و مشکلات تنفسی را سبب می‌شوند. بنابراین باید آزمایشات دوره‌ای مانند آزمایش خون، ادرار و مدفوع متناسب با نوع کار برای جلوگیری از این موارد انجام شود. انجام آزمایشات دوره‌ای حتی برای کارکنان رستوران‌ها و اماکن تهیه غذا نظیر جگرفروشی‌ها نیز ضرورت دارد.

 عامری دلیل انجام آزمایشات دوره‌ای را آگاهی از میزان مقاومت بدن افراد در برابر آلاینده‌های موجود در محیط کار دانست و افزود: گاهی پس از انجام آزمایش‌ها لازم است ساعت کار، نوع و محل کار برخی افراد تغییر کند و نباید در این زمینه کوتاهی صورت گیرد؛ چرا که در غیر این صورت عواقب جبران ناپذیری پیش می‌آید.

 وی با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه میزان ساعت کار، نحوه کار و محیط کار، ادامه داد: رطوبت، گرما، سرما، درجه حرارت، سر و صدا و نور از آلاینده‌های حائز اهمیت در محیط کار هستند؛ بطوری که کم یا زیاد بودن میزان نور می‌تواند به چشم آسیب برساند. همچنین میزان سر و صدا نیز دارای اهمیت است.

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: بر خلاف تصورات ما حتی کارمندان شرکت‌ها نیز با آلاینده‌های استرس و فشار روانی مواجه هستند؛ مانند زمانی که ریاست یا سمت خود کارمندان تغییر می‌کند. همچنین برخی افراد با دیدن و مشاهده برخی اخباردچار استرس می‌شوند.

 عامری در پایان خاطرنشان کرد: تمام شاغلان از ابتدای فعالیت خود باید تحت آزمایش‌های دوره‌ای قرار گیرند؛ چرا که به عنوان مثال سر و صدای زیاد بر قلب، ضربان قلب، گردش خون و حتی روی جنین زن باردار تاثیر منفی دارد؛ بطوری که در رشد جنین و نوزاد تاثیر منفی داشته و کودک در سن مدرسه با مشکل مواجه می‌شود.

تعدادی محدودی از مقالات و پایان نامه هایی که این استاد بزرگوار در آنها استاد راهنما و یا داور بوده اند:

-         تهیه کمپوست از زباله های خانگی به روش بی هوازی و مقایسه آن با روش هوازی معمول

-         اندازه گیری فلزات سنگین در هوای شهر اصفهان و تعیین منشاء انتشار آن ها

-         رویکرد بهداشت محیط از گذشته، حال و آینده (هفدهمین همایش ملی بهداشت محیط  ایران)

-         بررسی کیفی و مقایسه کمپوست تولیدی در کارخانه های کمپوست خمین و تهران

-         تصفیه فاضلاب سنتتیک حاوی رنگزای راکتیو قرمز 198 با استفاده از فرایند الکتروکواگولاسیون

-         و .............

 

منابع:

-         ایسنا

-         سایت دانشگاه علوم پزشکی ایران و...

 

متاسفانه علی رغم تلاشهای انجام گرفته از ایشان رزومه و مقالات در دسترسی در سایت ها مشاهده نشد.

لذا عزیزانی که اطلاعاتی از این استاد فرهیخته و بزرگوار دارند لطفاً به آدرس ایمیل انجمن علمی بهداشت محیط شعبه گیلان این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید    ارسال  نمایند تا با نام خودشان در سایت درج گردد.

با تشکر

انجمن علمی بهداشت محیط شعبه گیلان

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تصویر بالا را در کادر زیر وارد نمایید. در صورتی که عبارت خوانا نیست اینجا کلیک کنید

انجمن علمی بهداشت محیط ایران (شاخه گیلان) در نظر دارد همایش‌ها و برنامه‌های آتی خود را با مشارکت حامیان مالی برگزار نماید. لذا این انجمن، از کلیه صنایع و شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات معتبر فعال در زمینه بهداشت محیط، محیط زیست دعوت می‌نماید پیشنهادات خود را از طریق ایمیل guilaniaeh@gmail.com  ارسال نمایند.

تقویم بهداشت محیط

2 فروردین: روز جهانی آب

15 خرداد: روزجهانی‌محیط زیست

4 مهر: روز جهانی بهداشت محیط

29 دی: روز جهانی هوای پاک

تمام حقوق مادی و معنوی سایت انجمن علمی بهداشت محیط ایران شعبه گیلان محفوظ است