مصاحبه با ریاست دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان

مصاحبه با آقای دکتر فردین مهرابیان رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان

با عرض سلام و عرض خدا قوت ، لطفاً مختصری در خصوص سوابق تحصیلی، مدارک و سمت های شغلی خود بفرمایید.

-         با سلام بنده دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در تعدادی از روستاهای تنکابن سپری کردم، پس از آن در مقطع کارشناسی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان تحصیلات خود را ادامه داده و بعد از آن موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مدیریت خدمات درمانی شدم.

سمت های متعددی  مثل مشاور رییس دانشگاه، مدیر روابط عمومی و بین الملل استان، رییس روابط عمومی دانشگاه، دبیر ستاد شاهد و ایثار گران، دبیر هیات نظارت بر تشکل های دانشجویی و ... داشته و در حال حاضر سمت ریاست دانشکده بهداشت، عضو هیات ممیزی امور فرهنگی دانشگاه و دبیر هم اندیشی و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی گیلان را دارم.

 

در حال حاضر چند نفر دانشجو در این دانشکده در حال تحصیل می باشند و چند نفر از اینها دانشجوی رشته مهندسی بهداشت محیط اند.

-         در حال حاضر 500 دانشجو در حال تحصیل داریم که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های بهداشت محیط، بهداشت عمومی، بهداشت حرفه ای و آموزش بهداشت،  مشغول تحصیل اند.

لازم به ذکر است که تعدادی از فارغ التحصیلان جزء نفرات برتر هستند به عنوان مثال رتبه اول در رشته دکتری بهداشت محیط از دانشجویان  این دانشکده است.

به نظر شما به عنوان ریاست دانشکده بهداشت چه برنامه هایی را می توان برای کنترل و کاهش مشکلات بهداشتی و محیط زیستی استان در نظر گرفت؟

-         در هر کاری بعد از توکل به خدا باید هدف گذاری کنیم و پس از هدف گذاری باید اولویت بندی کرد و برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی شود. در اولویت بندی ها بایستی برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت را در نظر گرفت. برای انجام این کار باید چند نکته را مد نظر قرار دهیم : نیروی انسانی را توانمند سازیم ، منابع مالی لازم داشته باشیم، تجهیزات و ملزومات و دستورالعمل و آیین نامه و قوانین را نیز در کنار آن قرار دهیم لازم به ذکر است که نیروی انسانی توانمند دارای اهمیت بیشتری است .

برای کاهش و حل مشکلات بهداشتی و زیست محیطی راهکارهای زیادی وجود دارد یکی از این راهکارهای مهم مشارکت همه انسان ها از جمله مدیران رده های عالی، میانی و پایینی و آهاد مردم به منظور شناسایی و درمان مشکلات و ایجاد تفکر سیستمیک در جامعه است.

 

به نظر شما همایش ها و کارگاه ها تا چه حد می تواند در آگاه سازی و معرفی مشکلات بهداشتی و حتی حل آن مشکلات کمک کند؟

-         یکی از راههای توانمند سازی نیروی انسانی برپایی کارگاهها و همایش ها و آگاه سازی کارشناسان است. البته استمرار و برگزاری کیفی این کارگاه ها و همایش ها می تواند کمک زیادی به افرادی که در فیلد کار می کنند، کند. برای جا افتادن تفکر سیستمیک و ارتقاء کیفی و کمی این همایش ها می تواند مفید باشد.

ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر در اختیار قرار دادن فضای آمفی تئاتر و امکانات دانشکده بهداشت در برگزاری همایش مبارزه با آفات مهم بهداشتی در استان گیلان آیا امکان استفاده از امکانات دانشکده در برنامه های بعدی انجمن علمی بهداشت محیط شعبه گیلان وجود دارد؟

-         ما به عنوان دانشکده بهداشت رسالت و وظیفه ای داریم تا آنجا که امکان باشد برای برگزاری کارگاه ها، همایش ها و بازآموزی ها آمادگی لازم را داریم و همکاری لازم را نیز خواهیم کرد.

به عنوان سخن آخر اگر صحبتی با مسوولین بهداشت محیط و محیط زیست استان جهت پیشبرد اهداف بهداشتی و زیست محیطی دارید لطفاً بفرمایید

-         محیط زیست هم برای ما و هم برای آیندگان است، بنابراین باید همه ما امانت دار خوبی باشیم و برای دستیابی به این هدف همه باید کمک کنیم. در حفظ، نگهداری و استمرار پاکیزگی محیط هر کسی در جای خود و به اندازه خود باید به بهداشت کمک کند. هر چه محیط زیست بهداشتی تر و پاک تری داشته باشیم زمینه مساعدی برای جلوگیری از انواع بیماری ها، چه واگیر و چه غیر واگیرخواهد بود. باید بپذیریم که پیشگیری مقدم بر درمان است و بپذیریم که حفظ محیط زیست یکی از راههای مناسب برای پیشگیری از بیماریهای واگیر و غیر واگیر است.

باید تک تک افراد اعم از مدیران عزیز، تحصیل کرده گان بزرگوار و دانشجویان و آهاد مردم  در جهت حفظ محیط زیست بیش از پیش همکاری داشته باشند.

نکته آخر اینکه باید تک تک انسان ها به قدر توان خودشان در ارتقاء بهداشت و محیط زیست تلاش کنند. اگر پیشرفت تکنولوژی در یک جامعه ای بدون توجه به بهداشت محیط و محیط زیست  باشد قطعاً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. در جوامع برخوردار از صنعت و تکنولوژی به طبع مشکلات زیست محیطی بروز می کند.

اینجانب آرزو می کنم در استان ما  روزی فرا برسد که هیچ فاضلابی وارد رودخانه ها نشود، هیچ زباله ای در محیط زیست و طبیعت ما، در جنگل های خدادادی ما  پراکنده نشود و هیچ آلودگیی در این دریای نیلگون خزر به واسطه دست بشر یا اقدامات بشر ایجاد نگردد و روزی باشد که همه با هم بتوانیم در حفظ و نگهداری از این طبیعت زیبای خدادادی کوشا باشیم.

با تشکر از جنابعالی از اینکه وقت خود را در اختیار انجمن علمی بهداشت محیط شعبه گیلان قرار دارید

در پناه حق(1393/09/05)

خاکزاد

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تصویر بالا را در کادر زیر وارد نمایید. در صورتی که عبارت خوانا نیست اینجا کلیک کنید

انجمن علمی بهداشت محیط ایران (شاخه گیلان) در نظر دارد همایش‌ها و برنامه‌های آتی خود را با مشارکت حامیان مالی برگزار نماید. لذا این انجمن، از کلیه صنایع و شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات معتبر فعال در زمینه بهداشت محیط، محیط زیست دعوت می‌نماید پیشنهادات خود را از طریق ایمیل guilaniaeh@gmail.com  ارسال نمایند.

تقویم بهداشت محیط

2 فروردین: روز جهانی آب

15 خرداد: روزجهانی‌محیط زیست

4 مهر: روز جهانی بهداشت محیط

29 دی: روز جهانی هوای پاک

تمام حقوق مادی و معنوی سایت انجمن علمی بهداشت محیط ایران شعبه گیلان محفوظ است