مصاحبه انجمن علمی بهداشت محیط با آقای دکتر نقی‌پور معاون محترم بهداشتی

 

 

دکتر نقی‌پور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

با سلام و احترام، لطفا مختصری در خصوص سوابق تحصیلی، کاری و اداری خود بیان نمایید.

■ با سلام،  بنده فارغ‌التحصیل  رشته PhD اپیدمیولوژی از دانشگاه لیورپول انگلیس می‌باشم و سمت‌هایی مثل مدیر گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی رشت، استادیار و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و ... را داشته‌ام.

نظر شما در خصوص وضعیت بهداشت به خصوص وضعیت بهداشت محیط استان گیلان چیست؟

■ ما بایستی چند نکته در خصوص استان‌های حاشیه دریای خزر که شامل: گلستان، مازندران و گیلان است را در نظر بگیریم، این استان‌ها جزء استان‌های آسیب‌پذیر هستند که دلایل زیادی همچون بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، فرهنگ روستانشینی مردم این مناطق، فقدان زیرساخت مناسب از نظر بهداشت محیط و .. دست به دست هم داده‌اند که بهداشت محیط شکننده باشد و در ابعاد مختلف، منابع آب آشامیدنی، دفع فاضلاب، دفع زباله‌ها مسایل به روز در سه استان حاشیه دریای خزر باشد.  دستگاه‌های نظارتی ورود خوبی داشته‌اند و  البته در حال حاضر در اجرای برنامه‌ها ی بهداشت محیطی دستاوردهای خوبی داشته‌ایم.

در همکاری‌ها و هماهنگی‌های بین‌بخشی فضای زیادی داریم، کارهای انجام نشده هنوز باقی است اما باید توجه داشت که از نظر درون‌سازمانی نقاط قوت زیادی داریم.

در استان ما چند نفر بهداشت محیطی مشغول به کارند؟ به نظر شما نقش بهداشت محیط در کنترل آلودگی‌ها ی محیط و افزایش شاخص‌های بهداشتی چیست؟

■ در حدود 200 نفر پرسنل شامل کاردان و کارشناس بهداشت محیط در این استان و در ستادهای شهرستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی،  و بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت‌اند.

با توجه به جامعیتی که برای بهداشت محیط قائل هستیم، باید پذیرفت که بهداشت محیط حلقه جامع و کامل «سلامت» جامعه ما است. بهداشت محیط همراه با سلامت است و بهداشت محیط چیزی جدا از سلامت جسمی، روحی و روانی نیست. تمام تعاملات انسان‌ها با یکدیگر در بستر محیط رخ می‌دهد و محیط نقش مهمی در حفظ سلامت انسان ها و جامعه دارد. هر جا ما از بهداشت محیط غافل شدیم شاهد آثار جبران‌ناپذیری بودیم. واحد بهداشت محیط جزء واحدهای شاخص کشور است به عنوان نمونه، در خصوص دفع پسماند عفونی و بیمارستانی جزء پیشگامان کشوری هستیم البته در مقیاس استانی هنوز کار زیادی برای انجام دادن داریم.

با وجود مشکلات بهداشتی در بحث پسماند شهری و روستایی، فاضلاب و ... در استان‌های حاشیه دریای خزر به نظر شما به عنوان مسوول بهداشت استان چه راهکارهایی برای مقابله با این معضلات می تواند وجود داشته باشد؟

■ اعتقاد داریم که مشکل چند وجهی و پیچیده است و راه حل آن نیاز به همکاری‌های بین‌بخشی دارد و اراده ملی و منطقه‌ای را می‌طلبد. از افرادی که در حوزه منطقه‌ای فعالیت دارند، چهره‌ها و مسوولین سیاسی استان، افرادی که در حوزه‌های دانشگاهی فعالیت دارند، از شهرداری‌ها و از دانشگاه علوم پزشکی به عنوان ناظر می‌توان کمک گرفت. ما باید دست به دست هم دهیم و مشکلاتی را که از گذشته وجود داشته به طریق علمی و منطقی حل کنیم.

آیا برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های تخصصی می‌تواند به حل مشکلات بهداشتی و یا آگاه‌سازی  مسوولین استانی و کارشناسان مربوطه کمکی کند؟

■ هیچ شک و شبهه‌ای در خصوص لزوم تشکیل کارگاه‌ها و همایش‌ها وجود ندارد، هر علمی یک مسیر جاری و ساری دارد، این کارگاه‌ها باعث می‌شود که متخصصین رشته در جریان آخرین پروژه‌ها و قوانین قرار گیرند و برای همه از جمله کارشناسان و همچنین مسوولین مفید خواهد بود.

به عنوان آخرین سوال، نظر شما در خصوص نقش NGO های بهداشتی در کمک به وضعیت بهداشت محیط استان چیست؟

■ ما باید شکل‌گیری نهادهای تخصصی را نهادینه کنیم وجود انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی علمی خیلی ضروری است این نهادها حتما باید از حمایت مادی و معنوی برخوردار شوند و به عنوان بخش عظیم بدنه اجتماع رشدی  بالنده داشته باشند، در برنامه‌های بهداشتی استان شرکت داشته و اطلاعات علمی خود را در اختیار مسوولین مربوطه قرار داده و حتی در کنار آن‌ها برای بهبود وضعیت بهداشتی تلاش کنند. اینجانب حمایت کامل خود را از تشکیل همچنین نهادهای علمی- پژوهشی که هدف نهایی آن‌ها سلامت جامعه و محیط پیرامون آن‌ها می‌باشد، اعلام می دارم. در همین جا از تمامی دست اندرکاران انجمن علمی بهداشت محیط که زحمت تشکیل و ساماندهی این NGO را در این استان کشیده‌اند، تشکر می‌کنم و برای ایشان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که روز به روز شاهد شکوفایی و پیشرفت این انجمن در استان خود باشیم.

با تشکر از جنابعالی از اینکه وقت خود را در اختیار انجمن علمی بهداشت محیط قرار دادید و پیشاپیش از حمایت‌های شما از این انجمن قدردانی می کنیم.

انجمن علمی بهداشت محیط شعبه گیلان  9-9-93

خاکزاد

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تصویر بالا را در کادر زیر وارد نمایید. در صورتی که عبارت خوانا نیست اینجا کلیک کنید

انجمن علمی بهداشت محیط ایران (شاخه گیلان) در نظر دارد همایش‌ها و برنامه‌های آتی خود را با مشارکت حامیان مالی برگزار نماید. لذا این انجمن، از کلیه صنایع و شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات معتبر فعال در زمینه بهداشت محیط، محیط زیست دعوت می‌نماید پیشنهادات خود را از طریق ایمیل guilaniaeh@gmail.com  ارسال نمایند.

تقویم بهداشت محیط

2 فروردین: روز جهانی آب

15 خرداد: روزجهانی‌محیط زیست

4 مهر: روز جهانی بهداشت محیط

29 دی: روز جهانی هوای پاک

تمام حقوق مادی و معنوی سایت انجمن علمی بهداشت محیط ایران شعبه گیلان محفوظ است